[Powrót] [Kapucyni]
terlicz.gif
Kościół p.w. Matki Bożej Fatimskiej w Terliczce otrzymał drugiego patrona, bł. O. Pio. Dekret wydał ks. Bp Kazimierz Górny w dniu 04.06.1999 r. Związany z tytułem odpust będzie obchodzony w dniu 23.09.1999 r.
Kościół parafialny w Terliczce posiada relikwie bł. O. Pio, a dolny kościół jest jemu dedykowany.
ojciec Jan Sochocki

Każde Nabożeństwo Fatimskie jest starannie przygotowane, tak aby każdy poczuł się tu jak w ramionach Matki. Zasługa to obecnego proboszcza Terliczki O. Jana Marii Sochockiego. On właśnie zaprasza na te spotkania znanych kaznodziejów, którzy celebrują liturgię i głoszą Słowo Boże.

TERLICZKA
własna strona Terliczki
www.terliczka.prv.pl
36-001 Trzebownisko
Terliczka 158
tel; 017 - 7721728
O. Jan Sochocki P.
O. Klemens Blajda
Dojazd z Rzeszowa, autobusem nr 21 z placu Bardowskiego.

o sanktuarium
nabożeństwa w sanktuarium
żyjemy pełnią tradycji
gościliśmy dzieci z Ukrainy
Ojciec Pio w Terliczce
Zrozumiały symbol
kościół - sanktuarium
 

TERLICZKA

Wieś Terliczka koło Rzeszowa, położona jest na prawym brzegu rzeki Wisłok. Prawdopodobnie wcześniej jej nazwa brzmiała Tarniczka - od rosnącej nad brzegami tarniny. Z czasem powstała nazwa Terliczka.
Mieszkańcy Terliczki należeli do parafii Łąka. Początki tej parafii sięgają 1409 roku. Przygotowania do budowy Kościoła w Terliczce rozpoczęto w 1984 roku. Inicjatorem był pochodzący z Terliczki o. Włodzimierz Lech - kapucyn. Świątynię postanowiono wznieść ku czci Najświętszej Maryi Panny z Fatimy, jako wotum wdzięczności za ocalenie życia Ojca Św. Jana Pawła II, po zbrodniczym zamachu na jego życie w dniu 13 maja 1981 roku. Poświęcenia kamienia węgielnego dokonał ówczesny Ordynariusz Diecezji Przemyskiej Ksiądz Biskup Ignacy Tokarczuk w dniu 13 maja 1985 roku. On też poświecił mury Świątyni, nadając jej tytuł NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY Z FATIMY.
W dziesiątą rocznicę zamachu na życie papieża Jana Pawła II - 13 października 1991 roku, świątynię konsekrował ówczesny biskup pomocniczy Diecezji Przemyskiej Ks. Biskup Edward Frankowski. Dekretem z 1 lipca 1992 roku Ordynariusz nowo powstałej Diecezji Rzeszowskiej J. E. Ksiądz Biskup Kazimierz Górny erygował przy tym kościele samodzielną parafię, zlecając duszpasterstwo 00. Kapucynom Prowincji Krakowskiej.
13 maja 1997 roku Ks. Bp Kazimierz Górny dokonał kanonicznej wizytacji parafii Terliczka, i zainicjował pokutne Nabożeństwa Fatimskie, które są odprawiane w każdy trzynasty dzień miesiąca od maja do października.


SANKTUARIUM M.B.FATIMSKIEJ
powrót
  "Z dalekiej Fatimy donośnie brzmi dzwon.
  Zjawienie Maryi ogłasza nam on"
Fatima - to słowo dobrze nam znane.
Nasza myśl przenosi się do portugalskiej ziemi, a w wyobraźni rysują się trzy małe postacie: Hiacynty, Franciszka i Łucji - dzieci, które uczestniczyły w przedziwnych spotkaniach:
  "Dziewica przecudna w koronie dębu
  Jej płaszcz jak śnieg biały, różaniec w ręku.
  Objawia się dzieciom, uśmiechem darzy
  Choć smutek i troska przebija z twarzy".
Myślimy nieraz: jakie szczęśliwe były te dzieci, które przez 6 m-cy spotykały się z Matką Najświętszą. I może trochę im zazdrościmy....
Ale ta historia jeszcze się nie zakończyła. Fatima wciąż trwa! Każdy z nas może w tej historii uczestniczyć poprzez modlitwę, pokutę i nawrócenie.
Szczególnej opieki Matki Bożej Fatimskiej doświadczył Ojciec Święty Jan Paweł II, kiedy to w dniu 13 maja 1981 r. został ocalony od śmierci. Za ten cud Ojciec Święty pojechał później podziękować Maryi w Fatimie.
Natomiast w Terliczce koło Rzeszowa zrodziła się wtedy myśl o budowie kościoła jako wotum za ocalenie Papieża. Tego kościoła dziś by tam nie było, gdyby nie zaangażowanie i wielkie poświęcenie Ojca Włodzimierza Lecha.
  "Za radą Twą Pani, przejęci żalem,
  Błagamy wciąż Boga, by wstrzymał karę.
  Niesiemy swe modły do tronu Pana.
  Przez serce Twe czyste Niepokalana ".
Obecnie w Terliczce powstaje i rozwija się sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej taka "Mała Fatima".
Już drugi rok wierni z parafii oraz okolic bliższych i dalszych mogli uczestniczyć w przedziwnych wieczorach.
  Od maja do października 13-go każdego miesiąca czciciele Maryi spotykają się w Terliczce na czuwaniu modlitewnym. Na owo czuwanie składa się m.in. Msza Święta i różaniec pokutny, jako wynagrodzenie Sercu Jezusa przez Niepokalane Serce Maryi. Wszystkie te Wieczory Fatimskie mają ze sobą coś wspólnego, a jednocześnie każdy z nich ma inny i niepowtarzalny nastrój.
Ważnym elementem, każdego czuwania jest różaniec pokutny, kiedy z Kościoła wyrusza procesja z figurką Pani Fatimskiej, a lud z wzniesionymi do góry lampionami śpiewa:
Ave, Ave, Ave Maryja...
Każde Nabożeństwo Fatimskie jest starannie przygotowane, tak aby każdy poczuł się tu jak w ramionach Matki. Zasługa to obecnego proboszcza Terliczki O. Jana Marii Sochockiego. On właśnie zaprasza na te spotkania znanych kaznodziejów, którzy celebrują liturgię i głoszą Słowo Boże.

13 października 1998 ostatnie w tym roku Nabożeństwo Fatimskie celebrował i homilię wygłosił Ojciec Andrzej Michałek. Zwracał uwagę na potrzebę zawierzenia Bogu w naszym życiu. Wiara i ufność są bardzo ważne i często przewijają się przez karty Ewangelii. Jako przykład wielkiej wiary i zaufania Bogu postawił młodą dziewczynę z Nazaretu, która prosto i z pokorą powiedziała Bogu TAK. Jaką ona musiała mieć wiarę? ... Kiedy poszła do Elżbiety, miało miejsce przedziwne spotkanie dwóch matek i ich nienarodzonych dzieci. Jak wielką ufność wyraziła Maryja śpiewając Magnificat: "Oto błogosławioną mnie nazywać będą wszystkie pokolenia..." Kolejną scenę zawierzenia, jaką przywołał kaznodzieja, było wesele w Kanie Galilejskiej. Istnieje wiele takich przykładów zapisanych na kartach Ewangelii. Nie trzeba się bać, trwożyć... tylko Bogu zaufać ponad wszystko. Zwrócił też uwagę na potrzebę modlitwy do Jezusa Miłosiernego, przypomniał też słowa s. Faustyny o Bożym Miłosierdziu. Aby dobrze przygotować się do Wielkiego Jubileuszu Roku 2000, trzeba, by w rodzinach było czytane i rozważane Słowo Boże. Dla chrześcijanina jest ono drogowskazem na drogach życia. Aby pomóc ludziom w czytaniu i rozważaniu Pisma Świętego O. A. Michałek opracował "Wielką Nowennę". Są to uporządkowane tematycznie rozważania Słowa Bożego na każdy dzień dziewięcioletniego przygotowania do roku 2000. Nabożeństwa Fatimskie 1998 r. już się zakończyły. Zostaną jednak długo w sercach wiernych, a słowa pieśni będą dla nich programem życia:

"Pragniemy nieść krzyże i doświadczenia. Przyjmując je w duchu wynagrodzenia. Różaniec pokuta i umartwienia, są naszym ratunkiem i ocaleniem ".
Ewa